Proces technologiczny IGŁY do maszyn do szycia

Dyskusje na temat użytkowania i problemów w eksploatacji domowych maszyn do szycia.

Proces technologiczny IGŁY do maszyn do szycia

Postautor: Agaa » 19 lis 2009, 17:10

Witam

Poszukuję informacji (projekt na studia) na temat procesu technologicznego powstawania igły do maszyn do szycia.
Nie wiem, czy wybrałam dobry dział.
Posiadam już normy na ten temat, ale zawierają one jedynie parametry, czy wymiary igieł.
Dotarłam też na stronę strima.com.
Szukam natomiast procesu do A do Z - tzn. jaki surowiec, budowa drutu, jakiemu procesom jest on poddawany itp itd.

Będę wdzięczna za każde informacje.

pozdrawiam

agnieszka
Agaa

Re: Proces technologiczny IGŁY do maszyn do szycia

Postautor: union special » 26 lis 2009, 22:14

Zwróć się do kogoś ze Strimy on handlują igłami firmy Schmetz.Ja w swoim archiwum posiadam taką książeczke ,którą otrzymałem kiedyś, od przypadkowo poznanego holendra.Jest wydana w języku angielskim i jest w niej zawarta informacja na temat procesu technologicznego wytwarzania igły.Jak będe miał czas to zerknę do niej i może coś podpowiem.Do tych nowych igieł typu Serv 7 i MR na temat procesu wytwarzania w tej chwili myślę,że nie ma dostępu ze względu na patenty.Może również wejdź na stronę uspto i wpisz słowo needle lub needles może będziesz mogła przeglądnąć sobie patenty i może jakieś informacje będą Ci przydatne.Wpisz do googla uspto a znajdzie Ci link do tej strony.Z tego co pamiętam amerykański urząd patentowy ma te patenty w formacie TIFF i trzeba je ściągać strona po stronie,więc lepiej jest przepisać numer patentu i znależć go całego w formacie pdf jest taka strona patentonline, kiedys się w to bawiłem.Powodzenia!!!!
union special

Postautor: union special » 06 gru 2009, 14:25

W zależności od systemu igły, proces technologiczny odbywa sie przez 25 do 30 operacji Operacja 1 - Prostowanie i cięcie drutu na wymaganą długość Operacja 2 - Szlifowanie częśći końcowych (drut po cięciu jest już szpilką) Operacja 3 - Kształtowanie w tym kucie na zimno na pożądaną grubość,kształtowanie kolby ( jako ciekawostka podają ,że potrafią uzyskać przejście ze średnicy 2 mm na 0,5 mm) Operacja 4 - Stemplowanie (Cechowanie) I Dziurkowanie (część oczka lub jak się u nas mówi uszka igły jest w tej operacji kształtowana) Operacja 5 - Znakowanie (Cechowanie) - nazwa firmy, trade mark, rozmiar igły są nanoszone w tej operacji na kolbę igły Operacja 6 - Frezowanie żłobka (rowka igły) w tej chwili w igłach typu SERV nie robią żłobek jest napewno tłoczony (w tej operacji nacina się lub tłoczy długi żłobek - long groove) Operacja 7 - Szlifowanie wypływki (nadmiaru materiału pozostałego po procesie stemplowania oczka- ucha igły) oraz ostrzenie na miękko (ponieważ igła nie jest jeszcze zahartowana) Operacja 8 - Hartowanie dokładnie ustalony czas przejścia przez szyb pieca hartowniczego,temperatura bez przerwy kontrolowana(chodzi o to ażeby zapobiec nadmiernemu wypaleniu się wegla ze stali oraz ażeby przeciwdziałać utlenianiu się powierzchni hartowanie odbywa się w atmosferze gazów ochronnych)Po opuszczeni pieca hartowniczego igły są chłodzone w kąpieli olejowej,hartowanie jest potem dalej rozszerzone o proces zwany głębokim wymrażaniem (deep freezing),który jest przeprowadzany w temperaturze bliskiej zera absolutnego aby nastąpiła przemiana austenitu szczątkowego i aby zwiększyć ciągliwość po operacji wyżarzania Operacja 9 Obróbka wykańczająca -usuwanie ewentualnych ostrych krawędzi pozostałych po wcześniejszych operacjach
union special

Postautor: union special » 06 gru 2009, 14:42

Operacja 10 -Polerowanie oczka (ucha) igły aby przeprowadzic tę część operacji igły są nawlekane nicią bawełnianą napewno specialnie przygotowaną do przeprowadzenia tego zabiegu,która jest posmarowana pastą scierną a następnie igły zamontowane na maszynie polerskiej są wprawione w ruch automatyczny wzdłuż nici. Operacja 11 - Prostowanie po przeprowadzeniu tej operacji igły są kontrolowane przez maszynę sterowaną elektronicznie na absolutną prostoliniowość Operacja 12 - Polerowanie i Ostrzenie po hartowaniu (hard pointing) - igły przechodzą przez maszyną polerującą i wtym samym czasie są ostrzone operacja 12 -Powlekanie (Galwanizacja) przeprowadza się w celu : ochrony przed korozją przecie mechanicznemu zużyciu,w celu zmniejszenia tarcia podczas szycia,do otrzymania ładnego wyglądu produktu jaki jest tu opisywana igła .To są główne operacje podczas procesu wytwarzania igieł możesz jeszcze dodać Pakowanie itp
union special

Wróć do Maszyny do szycia